icon facebook 3d render concept 494952 1341

Direcţia Generală Educaţie
  Făleşti
   

CRRTDGEC

Centrul Regional de Resurse pentru Tineri Fălești

Casa de Creatie Lora

Centrul de Creație și Agrement pentru Copii și Tineri „Lora Găină”, or.Fălești

sc sport

   
May 2024
Mo Tu We Th Fr Sa Su
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
   

MEC

PARLAMENTUL

guvern

ANACEC

logocons

ctice

 ISE

ANCE gov

proD

siguranta pe internet

   

matematica falesti

sime

COVID

 

   
    Dacă vrei să  înțelegi ce se petrece în mintea ta, în inima ta , - citește  și ascultă clasicii.                                                                             
                                                                                      /Armen Djigarhanean/

       Întâi de toate prețuim clasica  pentru actualitatea ei demonstrată  de-a lungul timpului.

       Anume  valoarea actuală  a operelor literare clasice  a fost scoasă în evidență în majoritatea fragmentelor slelectate  și recitate de elevii participanți la Concursul Internațional  „Jivaia  klassika, 2023”  etapa raională a căruia s-a desfășurat vineri,  17 februarie 2023,  în incinta LT ,, A.Pușkin,,

       La concurs au participat 32 de elevi din  17 instituții școlare din raion. După ce au tras la sorți , elevii au ieșit în fața juriului,   în ordinea  respectivă,  și au recitat fragmentele selectate  din operele literare clasice din patrimoniul mondial.Galerie foto.

       Juriul , prezentat de - Aliona Saviuc , șef DMCFPC,  coordonator raional al concursului,  președinte,   dna Svetlana Burdeinaia,  bibliotecară,  LT ,,A.Pușkin”., vicepreședintă  a   juriului,  dna Cosovan Marina, bibliotecară principală,  Biblioteca raională ,, M.Eminescu”, Fălești,  dna  Babiuc Anna,  profesoară de Limbă și literatură rusă,  IP Gimnaziul  Egorovca și dnul Anatolie Bargan , managerul LT ,, A.Pușkin,, -   a avut o sarcină dificilă  - și anume să-i identifice pe cei mai buni  declamatori dintre cei buni.

 

     În final,  cel mai bine s-au prezentat și au fost apreciați la superlativ de membrii juriului  următorii elevi:

  1. Din instituțiile raionului cu predarea  limbii ruse ca  nematernă:

Premiul I -  Grădinari Beatrice , eleva clasei a VI-a din IP Gimnaziul Bocani.

Premiul IIRusnac Anastasia, eleva clasei a V-a din IP Gimnaziul ,, I.Dumeniuk,, Călugăr.

Premiul III

 Gonceariuc Xenia, elevă   a   clasei   a   VIII-a    din    LT  ,, M. Eminescu,,   or. Fălești,

  Creț Simona,  eleva clasei a VI-a din  IP Gimnaziul  ,, I.Dumeniuk,,

  Călugăr,

  Saviuc Amelia, eleva clasei aVI-a din  IP Gimnaziul Făleștii Noi.

Mențiuni au obținut :

Russu Paula, eleva clasei aVII-a din  IP Gimnaziul  „Diomid Gherman”, Risipeni,

Usatîi Polina, eleva clasei a VI-a din  IP Gimnaziul   Albinețul Vechi,

Cazacu Emilia, eleva clasei aVIII -a din  IP Gimnaziul Ilenuța,

Ostaf  Evelina,  eleva clasei aVIII -a din  IP Gimnaziul Făleștii Noi,

Pogîlă Olga, eleva   clasei   a   IX-a    din    LT  ,, M.  Eminescu,, or. Fălești,

Nemilostiva  Anastasia, eleva   clasei   a   IX-a    din    IP Gimnaziul  „Diomid Gherman”, Risipeni.

2.Premianți ai concursului , elevi din școlile cu predare în limba rusă , au devenit:

Premiul I  - Procopov Vladimir, elev al clasei a XI-a din LT ,, A. Pușkin,, or. Fălești.

Premiul IIDomraciov Octavian,   elev al clasei a  V-a din   IP Gimnaziul Egorovca   și   Mutelica Iulia,   elevă a   clasei a   IX -a din   LT ,, A. Pușkin,,  or. Fălești.

Premiul III

Rusu Ecaterina,  elevă  a  clasei a  VII-a din   IP Gimnaziul Egorovca,

Poplavschi Iulia, elevă a   clasei a   V -a din   LT ,, A. Pușkin,,  or. Fălești,

Didic Ina,  elevă a   clasei a   VI -a din   IP Gimnaziul Popovca.

 Mențiuni  au primit :

Draguța Alexandru, elev al clasei a VI-a din LT ,, A. Pușkin,,  or. Fălești,

Melinic Melissa, elevă a   clasei a   VI -a din   IP Gimnaziul  Pompa,

Tainciuc Tatiana, elevă a   clasei a   VIII -a din   IP Gimnaziul  Pompa,

Osadeț Alexandru, elev al clasei a V -a din LT ,, A. Pușkin,,  or. Fălești.

       Succesul declamatorilor , desigur, a devenit realitate, grație   aportului adus de profesorii acestor elevi :

Ciobanu Tatiana,   IP Gimnaziul Bocani,

Malakhovska Ksenia,  IP Gimnaziul  ,, I.Dumeniuk,,  Călugăr,

Grigorovici Ala,     LT   ,, M.   Eminescu,, or. Fălești,

Botnari  Liudmila,  IP Gimnaziul Făleștii Noi,

Matas  Galina,    IP Gimnaziul  „Diomid Gherman”, Risipeni,

Glavan Diana,    IP Gimnaziul   Albinețul Vechi,

Andrieș Galina,   IP Gimnaziul Ilenuța,

Poddueva Angela,   LT ,, A. Pușkin,,  or. Fălești,

Babiuc Anna,    IP Gimnaziul Egorovca,

Pîcălău Valentina,   LT ,, A. Pușkin,,  or. Fălești,

Vasilat Svetlana,   IP Gimnaziul Popovca,

Juncu Marina ,    LT ,, A. Pușkin,,  or. Fălești,

Cușnir Maia,   IP Gimnaziul  Pompa,

Șpac Viorica,   IP Gimnaziul  Pompa.

 

    Membrii juriului  au menționat în final  că au rămas   foarte impresionați   de faptul câtă lteratură clasică    a putu fi   citită și prezentată  de generația talentată   de tineri,   în așa mod de parcă  a fost scrisă  chiar azi , apoi au mulțumit copiilor pentru tumultul de emoții pe care le-au trăit ascultând fragmentele recitate.

    Sincere felicitări tuturor participanților la concurs, profesorilor  implicați

  și îndeosebi învingătorilor !

                                                 A.Saviuc , coordonatoarea concursului.

   
Copyright © 2024 DIRECŢIA GENERALĂ EDUCAŢIE FĂLEŞTI. Toate drepturile rezervate.
© DGE FALESTI