Rezultatele etapei raionale a concursului republican pentru elevi ,,Limba noastră-i o comoară”, ediția a VII-a.
Concursurile internaționale, republicane și raionale pentru elevi sunt o cale eficientă de promovare a imaginii personale atât a elevului, cât și a instituției școlare în care acesta își face studiile.
Din multitudinea de competiții intelectuale, Concursul republican ,,Limba noastră –i o comoară”, lansat de MEC, vine cu obiectivele de a promova modelul vorbitorului cult de limbă română, de a disemina bunele practici de sporire a interesului pentru comunicarea corectă a întregii societăți în limba română, de a demonstra competențe civice, morale și interpersonale ale elevilor, dar și de a promova lectura și beneficiile ei.
Și în acest an școlile raionului Fălești au participat destul de activ la concurs.
Din cele 33 de instituții școlare din raion au înaintat lucrări la concurs 16 gimnaziii și un liceu - LT ,, M. Eminescu”, Fălești și gimnaziile: Albinețul Vechi, ,,I. Dumeniuk”, Călugăr, Egorovca, Făleștii Noi, ,, M. Corlăteanu”, Glinjeni, Ilenuța, Izvoare, ,, Ștefan cel Mare și Sfânt”, Năvîrneț, ,, S.Moraru”, Obreja Veche, Popovca, ,, Dm. Cantemir”, Pîrlița, ,,N. Dabija”, Pînzăreni, ,,A. Mateevici”, Răuțel, ,,Gr. Vieru”, Sărata Veche, ,,V. Alecsandri”, Scumpia și Taxobeni, .
Comisia de concurs, instituită prin ordinal DGEC Fălești nr. 346 din 03 octombrie 2023, s-a întrunit în ședința de evaluare a produselor de concurs și a analizat lucrări originale, creative, inspirate și cu idei foarte valoroase.
Pe nivelul I – clasele I-IV – au participat 5 instituții (LT ,, M. Eminescu”, Fălești, IPG ,,Dm. Cantemir”, Pîrlița, IPG ,,A. Mateevici”, Răuțel, IPG Izvoare, IPG Taxobeni.)
Pentru nivelul II – gimnaziu – au fost prezentate produsele elevilor din 15 instituții .
Pentru nivelul III- liceu – s-au înscris în competiție elevii claselor a XI-a și a XII-a din LT ,, M. Eminescu”, or. Fălești.
În rezultatul evaluării, comisia de concurs a evidențiat prin premiere următoarele produse intelectuale:
Pe nivelul I
Premiul I
Harabajiu Daria, clasa a III-a, Instituția Publică Gimnaziul Izvoare - pentru produsul ,,Limba română - poveste fermecată”, cadru didactic mentor - Ursachi Svetlana, profesoară de Limbă și literatură română;
Premiul II
Soian Nicoleta, clasa a IV-a „C”, Instituția Publică Liceului Teoretic „Mihai Eminescu”, or. Fălești, - pentru produsul Lectura-calea spre cunoașterea limbii române, cadru didactic mentor - Culibaba Lilia, învățătoare.
Premiul III
*Burlacu Alexandru, clasa a IV-a, Instituția Publică Gimnaziul ”Alexei Mateevici”, Răuțel, - pentru lucrarea Limba română – floare preafrumoasă, cadru didactic mentor - Toporeț Victoria, învățătoare.
Mențiune
*Zestra Camelia, clasa a II-a, Instituția Publică Gimnaziul ,,Dimitrie Cantemir”, Pîrlița, pentru produsul ,,Limba noastră cea română”, cadru didactic mentor - Guțu Corina.
*Dubasari Victor, Dubasari Adela, Butnaraș Artiom, clasa a I-a, Instituția Publică Gimnaziul Taxobeni - pentru produsul Cuvinte culese din grădina limbii române, cadru didactic mentor- Iachimciuc Lilia, învățătoare.
Pe nivelul II
Premiul I
Friptuleac Alexandrina, Vorotneac Gabriela, Roman Nichita, Martîniuc Nicoleta, clasa a VI-a „A” Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, or. Fălești, pentru lucrarea - Accente literare , cadru didactic mentor - Miu Liliana, profesoară de Limbă și literatură română.
Premiul II
*Farfaniuc Alexandra, Scalovschi Adelina, Mîndru |Marilena, clasa a IX-a „D”, Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, or. Fălești, pentru Observatorul cultural, cadru didactic mentor - Grușca Tatiana, profesoară de Limbă și literatură română;
*Cazacu Emilia, Cojocari Valerina, clasa a IX-a, Instituția Publică Gimnaziul Ilenuța - pentru revistă digitală Limba – făclia înțelepciunii, cadru didactic mentor - Capustean Rodica, profesoară de Limbă și literatură română;
*Prodan Nadejda, clasa a VI-a, Instituția Publică Gimnaziul ,,Vasile Alecsandri”, Scumpia, pentru revistă digitală Letopisețul cărții și al limbii române , cadru didactic mentor – Popovici Adela, profesoară de Limbă și literatură română;
* Lucanovschii Carmina, clasa a VIII-a, Instituția Publică Gimnaziul „ Mihai Corlăteanu” , Glinjeni, pentru lucrarea Limba română- sufletul etnic al neamului nostru, cadru didactic mentor - Corlăteanu Tatiana, profesoară de Limbă și literatură română.
Premiul III
*Grosu Doinița, Sandu Alexandra, Țurcanu Alina, clasa a IX-a, Instituția Publică Gimnaziul Albinețul Vechi, pentru produsul Comoara lingvistică a țării , cadru didactic mentor - Glavan Diana, profesoară de Limbă și literatură română;
*Gîrlă Sabina, clasa a VI-a, Instituția Publică Gimnaziul ,,Grigore Vieru” Sărata Veche – pentru revistă digitală Puterea Cuvântului, cadru didactic mentor- Golovatic Svetlana, profesoară de Limbă și literatură română;
*Chicu Daria, clasa a IX-a, Instituția Publică Gimnaziul ,,Grigore Vieru” Sărata Veche – pentru revistă digitală Duminica cuvintelor, cadru didactic mentor -Golovatic Svetlana, profesoară de Limbă și literatură română;
*Negoiță Vlada, Grițunic Amelia, Bologan Anilada, Carp Magdalena, clasa a VI-a – a VII-a ”A”, Instituția Publică Gimnaziul ,,Alexei Mateevici”, Răuțel, pentru lucrarea Limba română – stea nemuritoare, cadru didactic mentor - Grițunic Liliana, profesoară de Limbă și literatură română;
* Ceban Ilinca, clasa a IX-a, Căpățină Ana-Maria, Lozan Alina, Mocanu Cătălina, Alexandrov Mădălina, clasa a VIII-a, Instituția Publică Gimnaziul ,, Sergiu Moraru”, Obreja Veche, pentru Vocea inimii în cuvinte , cadru didactic mentor - Ganea Stela, profesoară de Limbă și literatură română;
* Tălămbuță Victoria, Tiurt Elena, Cuschevici Crina, Sîncu Sergiu, Carp Denis, clasa a IX-a , Instituția Publică Gimnaziul ,,Ion Dumeniuk”, Călugăr, pentru produsul Limba română - izvor al nemuririi, cadru didactic mentor - Coman Alina, profesoară de Limbă și literatură română.
Mențiune
*Iachimciuc Bianca, Bliduc Dumitrița, Socol Denisa, Onofrei Alexandrina, Fuior Tatiana, clasa a VIII-a - a IX-a, Instituția Publică Gimnaziul Taxobeni,
cadru didactic mentor- Bulgac Crina, profesoară de Limbă și literatură română;
* Tripaduș Dumitru, Șevciuc Daria, Rusu Ion, clasa a VII-a - a IX-a, Instituția Publică Gimnaziul Egorovca- pentru lucrarea Limba română,veșmântul ființei noastre, cadru didactic mentor - Stadnic Ala, profesoară de Limbă și literatură română;
*Ostaf Evelina, Pîrlog Trofim, Batițchi Nicolae , clasa a IX-a, Instituția Publică Gimnaziul Făleștii Noi, pentru produsul Limba noastră, cadru didactic mentor - Antonciuc Margarita, profesoară de Limbă și literatură română;
* Quandov Vanesa, Burduja Radmila, clasa a VIII-a, Instituția Publică Gimnaziul Popovca, pentru lucrarea Paradisul cărților, cadre didactice mentori - Moscaliuc Ecaterina, Guțu Victoria, profesoare de Limbă și literatură română.
Pe nivelul III
Premiul I
Cojocaru Bogdan-Ion, Țîțu Mihaiela, Golovatic Nicoleta, Tescaru Veronica, Pavlinciuc Nichita, clasele a XI-a „B” și XII-a „D”, Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, or. Fălești, pentru lucrarea - Puls literar, cadru didactic mentor - Miu Liliana, profesoară de Limbă și literatură română;
Premiul II
Andriuță Valeria, Brașoveanu Beatrice, Caras Eugenia, Lozonschi Delia, clasa a XI-a „ A”, Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, or. Fălești, pentru produsul Slujitorii Cuvântului, cadru didactic mentor - Matasî Silvia, profesoară de Limbă și literatură română.
Direcția Generală Educație și Cultură adresează sincere felicitări învingătorilor, iar deținătorilor Premiului întâi le dorește succese la etapa republicană a concursului!
A.Saviuc, Președintele comisiei de concurs.